ВРАГОВЕ
12 декември, понеделник, 18:00
зала „Княз Александър Първи“, Регионален исторически музей Русе
2015, България, 21 мин., игрален
Награда за най-добър български филм на международния студентски фестивал „Ранно пиле“
Сценарий: Христо Симеонов и Константин Цонев
Режисьор: Христо Симеонов
Оператор: Стефан Врачев
В ролите: Бойка Николова, Китодар Тодоров, Бистра Кечиджиева, куче Дебелана
Продуцент: Магдалена Илиева
Съседът на Ирина, без да иска, причинява смъртта на кучето й. Сега тя има нужда някой да й помогне да погребе животното, а новият й враг се оказва единственият услужлив човек наоколо.
Христо Симеонов е магистър по филмова режисура от Югозападния университет “Неофит Рилски”. Сътрудничи с различни неправителствени организации в сферата на човешките права и малцинствата в България. Режисира видео за социални проекти, както и документални филми.
ЛЮБОВ
12 декември, понеделник, 18:30
зала „Княз Александър Първи“, Регионален исторически музей Русе
2015, България, 24 мин., игрален
Награда за най-добър късометражен филм на международния фестивал So Independent София, Награда за режисура на филмовия фестивал в Сапоро, Япония
Сценарий: Симеон Венциславов
Режисьор: Боя Харизанова
Оператор: Виктор Роев
Музика: Иво Игнатов
С участието на: Катерина Робова, Никола Пашов, Виктор Иванов
Продукция: Креатив бокс студио, НАТФИЗ
Борис пристига при единствените живи роднини на своя загинал при злополука приятел, за да им предаде вещите му. В планинското село разбира, че бабата и дядото не знаят за смъртта на внука си. Борис остава за вечеря, колебаейки се какво да прави.
Боя Харизанова е магистър по журналистика и масови комуникации, следва „Филмова и телевизионна режисура“ в НАТФИЗ, където снима документални и късометражни филми. През 2014 година е част от журито за конкурсната програма на медийния фестивал „Българската Европа“ в Русе.
ДОБРИ
12 декември, понеделник, 19:00
зала „Княз Александър Първи“, Регионален исторически музей Русе
2016, България, 27 мин., игрален
Награда за най-добър български филм на международния студентски фестивал „Ранно пиле“
Сценарий: Орлин Милчев и Радослав Петров
Режисьор: Орлин Милчев
Оператор: Даниел Делчунков
Музика: автентични народни песни
С участието на: Ламин Бамба, Йордан Петков, Тони Тодоров, Емил Марков
Продукция: НАТФИЗ “Кр. Сарафов“
Копродукция: Таймлес продъкшън груп и Дрийм тийм филмс
Овчарят Кольо се натъква на нелегален бежанец в планините край границата. Тяхната среща създава връзка между два свята с различен език и култура. Те ще трябва да се изправят пред страха и агресията на хората от близкото село.
Орлин Милчев се дипломира през 2016 година с филмa „Добри“ в специалност филмова и тв режисура в НАТФИЗ. Той е сред популярните хип-хоп изпълнители в България, разпознаваем с текстовете си на социални теми.
ЩРИХ И СТИХ
12 декември, понеделник, 19:30
зала „Княз Александър Първи“, Регионален исторически музей Русе
2015, България, 22 мин., анимация
Специална награда на журито от фестивала „Златен ритон 2015“
Оригинална идея: Весела Данчева
Сценарий: Димитър Воев, Калоян Праматаров, Дилян Еленков, Георги Господинов
Режисьори: Иван Богданов, Борис Праматаров, Дмитрий Ягодин, Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов
Аниматори: Далибор Райнингер, Борис Десподов, Менди Гускенс, Борис Праматаров, Аспарух Петров, Атанас Филипов, Дмитрий Ягодин
Музика: Петър Дундаков, Андреа Мартиньони, Венсан Мазманян, Николай Михайлов, Самюел Покро
С участието на: Павел Терзийски, Георги Господинов, Хари Аничкин, Яна Хаджикостова, Иван Москов, Александър Найденов, Тавис Престън
Продукция: Весела Данчева – Компот Колектив ООД
С подкрепата на: ИА „Национален филмов център“
„Щрих и стих“ обединява шест кратки филма по съвременна българска поезия от шестима аниматори с четирима поети- филмов проект за визуална поезия на „Компот Колектив“. Художник-режисьорите избират поема и свободно интерпретират усещането си за текста. Всеки от филмите има свой характер и звучене.
Поетичните творби, по които са направени филмите, са „Малко сутрешно престъпление“, „Одеонъ“ и „Естествен роман в 8 глави“ на Георги Господинов, „Млекарката“ на Димитър Воев, „100% настроение“ на Делян Еленков и „Постиндъстриал“ на Калоян Праматаров
ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛ
13 декември, вторник, 19:00
Зала „Канев“, Канев Център Русенски университет
2014, България, 100 мин., игрален
Награди от „Златна роза“ Варна 2014, Награда за най-добър чуждестранен филм на Международния кинофестивал в Ню Йорк 2015, Награда за актьорски постижения на Кинофестивал Милано 2015, Награди на Българска филмова академия 2015, Награди на Независимия международен филмов фестивал PIFF Прага 2016, Награда за най-добър филм на Международния фестивал в Брашов 2016
Сценарий: Костадин Бонев, Ина Вълчанова
Режисьор: Костадин Бонев
Оператор: Константин Занков
Музика: Николай Иванов
В ролите: Деян Донков, Снежина Петрова, Светлана Янчева, Стефан Вълдобрев, Васил Гюров, Леонид Йовчев, Веселин Мезеклиев, Мирослава Гоговска, Петя Силянова, Биляна Казакова, Жорета Николова
Продуценти: Бъръ Филм: Владимир Андреев, Георги Балкански
По едноименния роман (2007 г.) на Ина Вълчанова.
Една любов, десет бутилки водка и град, който трябва да потъне. Един застаряващ мъж се завръща в отдавна изгубения Созопол с десет бутилки водка. Ясно е, че когато бутилките свършат, трябва да се случи Нещо, което ще промени живота му завинаги. Защото когато и последната надежда те напусне, единственото спасение е в Чудото.
Само за две години, от излизането на екран през 2014, „Потъването на Созопол“ на режисьора Костадин Бонев участва в 15 международни филмови фестивали по света, печели 12 награди и 13 номинации. Костадин Бонев е сред любимите режисьори на медийния фестивал „Българската Европа“. Публиката в Русе се радва на премиерни прожекции на негови филми като „Военен кореспондент“ (2008) „Европолис – градът на делтата“ (2009), „Вапцаров – пет разказа за един разстрел“ (2014).